نمونه‌های نصب غیراستاندارد دوربین مداربسته که می‌تواند منجر به بروز خسارت شود.

سوالاتی که در اینجا مطرح می‌شود، به اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین نکات در نصب دوربین مداربسته اشاره دارد. شاید شما تا به حال به این سوالات فکر نکرده‌اید یا اگر فکر کرده‌اید، به میزان اهمیت آنها پی نبرده‌اید. بار دیگر این سوالات را با دقت بیشتری بخوانید و به آنها فکر کنید:

1- آیا می‌دانید‏، زمانی هزینه‌ی صرف‌شده برای نصب سیستم مداربسته، قابل بهره‌برداری است و به یک سرمایه تبدیل خواهد شد که نصب و اجرا استاندارد باشد؟
2- آیا می‌دانید، نصب و اجرای غیراستاندارد باعث نقص‌ در سیستم امنیتی خواهد شد و شما را مجبور به پرداخت هزینه‌های بسیار، در آینده‌ای نزدیک خواهد کرد؟
3- آیا می‌دانید، اگر بهترین دوربین مداربسته دنیا را هم نصب کرده باشید، ولی با نصب و اجرای غیراستاندارد، هیچ تضمینی برای نظارت مجموعه‌ی‌ شما وجود ندارد؟
4- آیا می‌دانید، امنیت مجموعه‌ی شما کارفرمای محترم، با این روش‌های غیراستاندارد نصب، در خطر است؟
5- آیا می‌دانید، اگر نصب دوربین مداربسته غیراستاندارد باشد، هیچ تفاوتی ندارد که دوربین مداربسته سونی را خریده‌اید یا دوربین پاناسونیک یا هر برند دیگر؟
6- آیا می‌دانید، ارتباط در یک مجموعه‌ی مداربسته به وسیله‌ی «کابل» است و اولین و راحت‌ترین روش هک در یک سیستم مداربسته، قطع و بریدن کابل است؟

برای درک بهتر این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، نمونه‌هایی از نصب غیراستاندارد دوربین مداربسته را با تصاویری از هر یک ارائه کرده‌ایم. مطالعه‌ی توضیحات هر بخش، به شما کارفرمای محترم کمک خواهد کرد تا از سیستم نظارتی استاندارد بهره‌مند شوید و امنیت مجموعه‌ی خود را افزایش دهید.

01 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

با توجه به نیاز این خیابان برای استفاده از دکل، می‌توان به این موضوع ساده پی برد که ارتفاع دکل برای عملکرد این دوربین اسپید دام اشتباه است و ارتفاع آن باید بلندتر باشد تا نیازی به استفاده از علمک دیگر نباشد. همچنین پایین آوردن دوباره‌ی آن توسط پایه‌ی سقفی اسپید دام، از دیگر اشتباهات ناشی از عدم کارشناسی و مشاوره‌ی صحیح در این نصب است. ارتباط کابل برق از آسمان و رساندن آن به انتهای دکل، امنیت دوربین اسپید دام را به خطر می‌اندازد.

02 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

آرایش نامناسب رک، یکی دیگر از موضوعات رایج در بازار دوربین مداربسته و شبکه‌های کامپیوتری است. در تصویر روبه‌رو، به هم ریختگی کابل‌ها را می‌بینید که هیچ راهی برای تحرک و جابه‌جایی رک وجود ندارد!

03 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در تصویر روبه‌رو، نمونه‌ای از بستر کابل‌کشی غیراستاندارد را می‌بینید. با استفاده از بی‌اطلاعی کارفرما و به دور از چشم او، داخل داکت چندین کابل بریده شده و دوباره وصله شده است.

08 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در این تصویر، از یک داکت در محیطی آینه‌کاری استفاده شده است‏، اما کامل نکردن انتهای بستر داکت و رها کردن کابل‌های دوربین مداربسته در سقف چوبی، منظره‌ای ناپسند و در دسترس همگان پدید آورده است!

20 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در این نمونه‌ی نصب غیراستاندارد، کابل در مسیری بدون بستر مناسب رها شده است که امکان بریدن کابل‌ و هک دوربین را فراهم می‌کند. استفاده از دوربین باکس بدون پایه Cable Management نیز از دیگر اشتباهات ناشی از عدم کارشناسی صحیح در این نصب است.

04 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

عکس روبه‌رو مربوط به یک شرکت معروف در تهران است که مجهز به دوربین مداربسته و اعلام حریق شده است. این تصویر، ارتباط کابل برق با کابل بعدی را نشان می‌دهد که در یک نصب و اجرای غیراستاندارد دوربین مداربسته، به هم مرتبط شده‌اند.

05 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

این تصویر، نصب آنتن وایرلس و نوع کابل‌کشی آن را در یک محیط اداری نشان می‌دهد که نصبی غیراستاندارد است. با استفاده از یک سقف کاذب، می‌توان کابل‌های دستگاه مرکزی را پوشاند و امنیت بیشتری فراهم کرد.

06 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در تصویر روبه‌رو، نوع کابل‌کشی غیراستاندارد است. استفاده از تکه‌های داکت و فارسی‌بٌر نکردن داکت‌ها برای زاویه‌های 90 درجه، هم شکل ظاهری ناپسندی ایجاد کرده است و هم احتمال خطر آتش‌سوزی را در بستر کار افزایش می‌دهد.

07 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

استفاده از داکت در محیط outdoor، در یکی از شهرهای کوهستانی ایران، آن هم به شکلی که در تصویر روبه‌رو می‌بینید، نشانه‌ای از یک نصب و اجرای غلط و غیراستاندارد است. طبق استاندارد، در محیط‌های outdoor باید از لوله‌های گالوانیزه یا فولادی استفاده ‌شود.

09 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

تصویر روبه‌رو، یکی از نمونه‌های استفاده‌ی غیراستاندارد از علمک دوربین و همچنین استفاده از یک پایه‌ی ساده برای محفظه‌ی دوربین است که در یک پارکینگ عمومی در تهران اجرا شده است.

10 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

یکی از رستوران‌های معروف تهران، اقدام به نصب دوربین مداربسته در محیط آشپزخانه و مشاعات کرده است که باید به تصاویری که در مانیتور مدیریت دیده می‌شود، شک کرد. زیرا:
الف- استفاده از دوربین پین هول در قاب حلبی در محیط گرم و مرطوب آشپزخانه
ب- استفاده از بندکشی آجری و قطع کردن کابل در مسیر انتهای دوربین مداربسته
ج- استفاده از کابل تلفن برای کابل‌کشی به جای کابل کواکسیال
د- استفاده از نوار چسب شیشه‌ای به جای لنت برق
هـ- اجرای غیراستاندارد سیم ارت، برای جلوگیری از اتصالی در کابل‌کشی

11 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در این تصویر، نحوه‌ی کابل‌کشی دوربین مداربسته با کابل برق، غیراستاندارد است. قطع شدن کابل و عبور آن از شکاف اتاقک به جای یک بستر مناسب، می‌تواند خطرساز باشد.

12 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

استفاده از آجر برای نگهداری کابل در محیط outdoor، نمونه‌ای از نصب غیراستاندارد دوربین مداربسته است.

13 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

استفاده از داکت در محیط بیرونی و چرخاندن کابل برق و کواکسیال در پایه‌ی محفظه دوربین، نمونه‌ای از نصب غیراستاندارد دوربین مداربسته است.

14 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

استفاده از دوربین مداربسته باکس بدون هاسینگ در محیط انبار و نبود بستر مناسب برای دوربین آنالوگ، نمونه‌ای از نصب غیراستاندارد است.

15 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

استفاده از دوربین مداربسته‌ی باکس بدون محفظه در انبار، وصل کردن منبع تغذیه به زیر پایه‌ی دوربین مداربسته توسط مفتول آهنی و استفاده‌ی غلط از داکت در این محیط، نمونه‌هایی از نصب غیراستاندارد و کارشناسی‌نشده است.

16 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

استفاده از پایه‌ی Cable Management و ارتباط کابل خارج از پایه، داکت‌کشی بدون فارسی‌بٌر، استفاده از آنتن وایرلس در زیر سقف و نصب آن توسط بست کمربندی، نمونه‌هایی از نصب غیراستاندارد دوربین مداربسته است.

17 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

نحوه‌ی داکت‌کشی در محیط outdoor‏، اجرای غلط ارتباط بین دو داکت و رها کردن کابل در زمین و آسمان که موجب ناامنی و هک دوربین در کم‌ترین زمان می‌شود، نمونه‌ای از نصب غیراستاندارد است.

18 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در تصویر روبه‌رو، نصب دکل غیراستاندارد است. متراژ نامناسب برای دکل نصب‌شده، پیمانکار را مجبور به بالا بردن ارتفاع از پایه‌ی اسپید دام بر روی دکل، به این شیوه‌ی عجیب کرده است. این شیوه‌ی نصب، نه تنها به زیبایی ظاهری شهر آسیب زده، بلکه این کار غیراستاندارد را در میان پیمانکاران دیگر نیز رواج داده است.

19 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

در این تصویر، داکت‌کشی و عدم فارسی‌بٌر از نمونه‌های نصب غیراستاندارد است. همچنین پیمانکار، از تکه‌های ضایعاتی داکت استفاده کرده است.

21 - نمونه‌های نصب غیراستاندارد

این عکس مربوط به یکی از کارخانجات تولیدی بسیار مهم کشور است.
به نظر شما، برای این اجرای غلط و غیراصولی دوربین مداربسته، هزینه‌ای هم باید پرداخت کرد؟
مواردی که این نصب را غیراستاندارد کرده است: عدم استفاده از قوطی فلزی برای عبور کابل‌ها، قرار دادن دوربین بولت دید در شب outdoor در محفظه‌ی دوربین، استفاده از مفتول برای نصب دوربین مداربسته، عدم استفاده از پایه‌ی Cable Management، مصرف کابل زیاد و پیچاندن آن به دور قوطی فلزی (دو دلیل می‌تواند داشته باشد: 1) گرفتن اجرت بی